Prominent Azerbaijani writer and playwright Najaf-bek Vezirov
Najaf bey Fatali bey oglu Vazirov, the playwright, publicist, and the theater figure was born on April 2, 1854 in Shusha. He received his primary education in Shusha and secondary education in Baku. In 1878, he graduated from the Petrovsky-Razumovsky Agricultural Academy in Moscow.
N. Vazirov is one of the founders of the Azerbaijani professional theater. For the first time in 1873, together with Hasan bey Zardabi, he staged Mirza Fatali Akhundov’s comedies "The vizier of Lankaran khan" and "Haji Gara".
In 1875 it began to be published in the Akinchi newspaper. In his dramatic works, he criticized the Azerbaijani village of the late 19th and early 20th centuries - landowners, peasants, intellectuals, the bourgeoisie, executives and swindlers in real life. In his works "The flesh is yours, the bone is mine", "What you sow, you reap", "The ship is not without an anchor", and «A stone thrown from a branch is worth a heel", he sharply criticized the principles and attitudes of children in the family at that time.
Haji Qanbar's ambition for wealth, falsification of human relations and hypocrisy were criticized in the work "We came out of the rain, we fell into the rain". In the first Azerbaijani tragedy, “The Tragedy of Fakhraddin”, he created the image of a young man who raised his voice in protest against the fact that his liberal son, who was educated in Europe, did not agree with the feudal rules here. In his works, N. Vazirov raises his voice against the policy pursued by the tsarist regime in Azerbaijan. His plays have been staged with great success in the Caucasus, the Volga region, the North Caucasus, Iran and Turkey.
The moral and family issues, traditional ignorance and the struggle against it, the national-social movement in the East and Russia, the idea of internationalism and friendship of peoples, the issue of women's freedom were the main topics of the articles written by Najaf bey Vazirov.
His works are translated into a number of foreign languages.
Najaf bey Vazirov died on July 9, 1926 in Chukhuryurd and was buried in Baku.
The State Drama Theater in Lankaran named after him.
1. Vəzirov, Nəcəf bəy. Əsərləri / N. Vəzirov ; tərt. D. F. Məmmədova ; red. T. Q. Məmməd. - Bakı : Şərq-Qərb, 2005. - 304 s.
2. Azərbaycan dramaturgiyası antologiyası: 5 cilddə / tərt., ön sözün müəl. D. Məmmədova, bur. məsul Ə. Güləliyev. I cild. - Bakı : Şərq-Qərb, 2007. - 472 s.
3. Məmmədov, Kamran Dadaş oğlu. Nəcəf Bəy Vəzirov /K. Məmmədov; red. F. Ağazadə; rəssam S. Şatikov ; əsəri çapa hazırlayan D. Məmmədova. - Bakı: Azərnəşr, 1995. - 204 s.
4. Касумзаде, Фейзулла Самед оглы. Наджаф бек Везиров /Ф. С. Касумзаде ; пер. А. Сабри ; ред. Дж. Джафаров, А. Варшавская. - Баку: Азернешр, 1958. – 121 с.