Bibliographic Database: Articles
At the plenary session of COP28 held in Dubai on December 11, 2023, a decision was made to hold the 29th session of the Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP29) in Baku, Azerbaijan, from November 11-22, 2024. The decision to hold COP29 in Baku is a testament to the great confidence placed in Azerbaijan by the international community and an acknowledgment of our country's contributions to environmental protection and climate change mitigation at national, regional, and global levels. By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the year 2024 has also been declared "Green World Solidarity Year" in our country.
The Presidential Library has compiled an electronic project in Azerbaijani, Russian and English languages titled "COP29 Azerbaijan" in this connection. The first section of the project, consisting of six sections called "COP", provides information about the history of COP and the conferences held to date. The "COP29" section contains information about Azerbaijan's preparation for this high profile international event, the Organising Committee and the |COP29 Presidency established by the Decree of President Ilham Aliyev. The "Official Documents" and "Chronicle" sections comprise the full texts of decrees and orders signed by the President regarding this conference, as well as information from AZERTAC and other news agencies. The "E-resources" section includes the full texts of books and selected articles from periodicals in various languages on the project topic, available in the Presidential Library collection. Bibliographic descriptions of articles published in different languages in periodicals related to "COP29 Azerbaijan" are compiled in the "Bibliography" section.
The sections of the E-Project are updated regularly.
azru
Şərifzadə, Yusif. İqlim dəyişmələri ilə mübarizədə Azərbaycanın önəmli rolu / Y. Şərifzadə // Respublika.- 2025.- 19 fevral.- № 37.- S. 12.
Гарягды, Матлаб. Особая миссия: Страна огней превращается в оазис для комфортного проживания: [беседа с ученым-экологом, доктором химических наук, профессором, заведующим кафедрой окружающей среды Азербайджанского технологического университета Эльшадом Мамедовым] / М. Гарягды // Бакинский рабочий.- 2025.- 11 февраля.- № 25.- С. 7.
Hüseynova, Əsmər. COP29-un uğuru və gəncliyin inkişafında yeni perspektivlər / Ə. Hüseynova // Azərbaycan.- 2025.- 2 fevral.- № 23.- S. 6.
Продвигая инициативы Целей устойчивого развития: состоялся семинар по стратегическому приоритизированию между ООН и Азербайджаном // Бакинский рабочий.- 2025.- 1 февраля.- № 19.- С. 3.
Vahidoğlu, Orxan. 2025-ci ildə yeniliklərin enerji effektivliyində yeniliklərin şahidi olacağıq: Elnur Soltanov: COP29-da Azərbaycan bütün qərarlara aktiv, şəffaf, tərəfsiz və neytral mövqe sərgiləməyi bacardı / O. Vahidoğlu // İki sahil.- 2025.- 1 fevral.- № 18.- S. 5.
Гусейнзаде, Р. Амбициозные ожидания: Азербайджан призывает к международному сотрудничеству в сфере климатического финансирования перед COP30: [о выступлении министра экологии и природных ресурсов Азербайджана, президента COP29 Мухтара Бабаева на сессии Всемирного экономического форума на тему "Путь к COP30"] / Р. Гусейнзаде // Бакинский рабочий.- 2025.- 22 января.- № 11.- С. 9.
Rüstəmli, T. COP29-un Bakı maliyyə razılaşması BMT-nin nəzarətindədir: qurum dövlətlərin "yaşıl keçid"ə 1,3 trilyon dollar ayırmasını hədəfə alıb / T. Rüstəmli // Xalq qəzeti.- 2025.- 17 yanvar.- № 10.- S. 10.
Cəfərova, Nəzmin. Qlobal problemlərin həllində ekomuzeylər / N. Cəfərova // Вышка.- 2025.- 17-23 января.- № 2.- S. 7.
Темников, Роман. Баку победил Запад: на COP29 развивающиеся страны впервые задавали тон, что отразилось на итогах / Р. Темников // Бакинский рабочий.- 2025.- 15 января.- № 7.- С. 1,4.
Kamal, Mustafa. Sülh və əməkdaşlıq dövrü: yaşıl dünya: Bakı COP29-la qlobal təcrübələrin paylaşıldığı ideal məkan olduğunu bir daha təsdiq etdi / M. Kamal // Respublika.- 2025.- 14 yanvar.- № 7.- S. 1,5.
Прощение долгов - шаг к спасению планеты: папа Франциск рассказал о значимости COP29 // Бакинский рабочий.- 2025.- 10 января.- № 4.- С. 3.
Султанов, Октай. 2024 год в ретроспективе: Азербайджан: основные политические итоги года / О. Султанов // Бакинский рабочий.- 2025.- 10 января.- № 4.- С. 1,4.
Yaqubzadə, Mirbağır. Azərbaycanın uğurlu COP modeli dünyaya örnəkdir / M. Yaqubzadə // Xalq qəzeti.- 2025.- 10 yanvar.- № 4.- S. 1,6.
Qardaşxanova, Əsmər. Anti-COP29 kampaniyası Yelisey sarayından yönləndirilirdi: Azərbaycan bütün qarayaxmalara qalib gələrək gücünü dünyaya nümayiş etdirdi / Ə. Qardaşxanova // Azərbaycan.- 2025.- 10 yanvar.- № 4.- S. 8.
Əliyeva, Züleyxa. COP29-un uğurlu nəticələri ona qarşı kampaniya aparanlara tutarlı cavab oldu: İlham Əliyev: "COP29 iqlim diplomatiyasında dönüş nöqtəsidir" / Z. Əliyeva // Azərbaycan.- 2025.- 10 yanvar.- № 4.- S. 8.
Ağaşahqızı, Yaqut. COP29: uğurlarımıza kölgə salmaq istəyənlərə tərs şillə...: qalib Azərbaycan ekoloji və iqlim siyasətində lider, eləcə də qlobal səhnənin mühüm aktoru kimi öz mövqeyini möhkəmləndirib / Y. Ağaşahqızı // İki sahil.- 2025.- 10 yanvar.- № 4.- S. 6.