Biblioqrafik Baza: Məqalələr
Heydər Əliyev. Elektron sənədlər toplusu
"HEYDƏR ƏLİYEV. Elektron sənədlər toplusu" geniş oxucu kütləsinin istifadəsi məqsədilə sənədlərin rəqəmsal formatda hazırlanması və təbliğini təmin edən kompleks informasiya sistemidir.
Müxtəlif oxucu qruplarının, o cümlədən tədqiqatçıların ümummilli liderin zəngin irsini öyrənməyə çox böyük marağını nəzərə alaraq, internet resursda Heydər Əliyevin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti olduğu dövrdəki nitqlərinin, çıxışlarının, söhbətlərinin, bəyanatlarının və müsahibələrinin elektron versiyaları ayrı-ayrı başlıqlar altında toplanılmış və illər üzrə xronoloji ardıcıllıqla qruplaşdırılmışdır.
"Heydər Əliyev. Müstəqilliyimiz əbədidir" çoxcildliyinin bütün cildlərinin və ümummilli lider haqqında yazılan seçmə kitabların və məqalələrin elektron variantı da resursa daxil edilmişdir. Kitabxananın əməkdaşlarının hazırladıqları “Heydər Əliyev – 100” adlı biblioqrafik elektron nəşr də istifadəçilərin ixtiyarına verilir.
Heydər Əliyev fikirlərindən və görkəmli şəxsiyyətlərin ümummilli lider haqqında söylədiklərindən iqtibaslar da ayrı-ayrılıqda istifadəçilərə təqdim edilir. Heydər Əliyevin həyatının müxtəlif məqamlarını əks etdirən fotoalbom elektron resursda əks etdirilir.
azru
Qarayeva, Sevinc. Universal dəyərlər sistemimizi ehtiva edən ideologiya: azərbaycançılıq / S. Qarayeva // 525-ci qəzet.- 2025.- 19 mart.- № 51.- S. 15.
Cəfərli, Rəşad. Heydər Əliyev qətiyyətinin təntənəsi: ulu öndərin prinsipial mövqeyi, dəmir iradəsi və xalqın öz liderinin ətrafında sıx birləşməsi 1995-ci ilin martında dövlətçiliyimizə qarşı yönəlmiş qəsdi puça çıxardı / R. Cəfərli // Azərbaycan.- 2025.- 18 mart.- № 59.- S. 5.
İsmayılqızı, Xuraman. Türkçülüyün simvolu: birlik, bərabərlik, tərəqqi!: Ulu Öndər Heydər Əliyevin "İqtisadi, siyasi və mədəni həyatın sıx telləri ilə birləşməyə başlamış türk xalqları yeni dünyanın mühüm amillərindən birinə çevrilməkdədir" sözləri reallaşır / X. İsmayılqızı // İki sahil.- 2025.- 15 mart.- № 48.- S. 4.
Kamal, Mustafa. Milyonların izdihamı, böyük şəxsiyyətə inamın ifadəsi: 15 mart 1995-ci ildə ulu öndər Heydər Əliyev XTPD-nin dövlət çevrilişinə cəhd göstərməsilə əlaqədar televiziya və radio ilə xalqa müraciət edib / M. Kamal // Respublika.- 2025.- 15 mart.- № 57.- S. 6.
"Heydər Əliyev qəlbində həmişə öz millətinə sadiq insan olun": Xalq yazıçısı Anar ilə Elmira Axundovanın söhbəti // 525-ci qəzet.- 2025.- 15 mart.- № 49.- S. 8-9.
Kamal, Mustafa. Milli azadlıqdan şirin nemət yoxdur: 1991-ci il martın 14-də Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Naxçıvan MR Ali Məclisi Sovet İttifaqının saxlanılması barədə referendumda muxtar respublika əhalisinin iştirak etməməsi haqqında tarixi qərar qəbul edib / M. Kamal // Respublika.- 2025.- 14 mart.- № 56.- S. 9.
Бакуви, Адем Исмаил. Гарант суверенитета и развития: идеология азербайджанства национально ориентирована / А. И. Бакуви // Бакинский рабочий.- 2025.- 12 марта.- № 46.- С. 4.
Бакуви, Адем Исмаил. Гарант суверенитета и развития: идеология азербайджанства национально ориентирована / А. И. Бакуви // Бакинский рабочий.- 2025.- 11 марта.- № 45.- С. 4.
"Heydər Əliyev və azərbaycançılıq məfkurəsi": [YAP Veteranlar Şurasının və YAP Yasamal rayon təşkilatının birgə keçirildiyi tədbir haqqında] // İki sahil.- 2025.- 5 mart.- № 40.- S. 5.
Paşayeva, Əntiqə. Heydər Əliyev və müstəqil Azərbaycan Konstitusiyası: Ana qanunumuzun hər maddəsi ulu öndərin amalının inikasıdır / Ə. Paşayeva // Azərbaycan.- 2025.- 28 fevral.- № 45.- S. 7.
"O zaman Heydər Əliyev hakimiyyətdə olsaydı...": [Azərbaycanın görkəmli ictimai-siyasi xadimi, şair-dramaturq Hidayət Orucovla müsahibə] // Xalq qəzeti.- 2025.- 28 fevral.- № 45.- S. 6.
"O zaman Heydər Əliyev hakimiyyətdə olsaydı...": [Azərbaycanın görkəmli ictimai-siyasi xadimi, şair-dramaturq Hidayət Orucovla müsahibə] // Xalq qəzeti.- 2025.- 27 fevral.- № 44.- S. 5.
Orucova, Nigar. Milli birliyimizin və mədəni irsimizin rəmzi: ölkəmizdə ana dilinin hərtərəfli inkişafı, beynəlxalq münasibətlər sisteminə yol tapması ulu öndər Heydər Əliyevin dilimizin qorunmasına yönələn düşünülmüş siyasətinin nəticəsidir / N. Orucova // İki sahil.- 2025.- 21 fevral.- № 32.- S. 6.
Mirələmov, Hüseynbala. Bir kitabın və bir şəklin tarixi, yaxud "Tərcümeyi-hal davam edir...": ["Görkəmli adamların həyatı" seriyasından Moskvada "Molodoya qvardiya" nəşriyyatında çap olunan "Heydər Əliyev" kitabı haqqında] / H. Mirələmov // 525-ci qəzet.- 2025.- 20 fevral.- № 32.- S. 12.
Heydər Əliyev - dahi şəxsiyyət, görkəmli dövlət xadimi // Hərbi and.- 2025.- 14 fevral.- № 6.- S. 9.
Seyidağa, Etibar. Xocalı soyqırımına ilk siyasi qiymət necə verildi?: Ümummilli lider Heydər Əliyev Xocalıya ədalətin əsasını qoyub / E. Seyidağa // Yeni Müsavat.- 2025.- 11 fevral.- № 25.- S. 13.
Hüseynov, Nüsrət. Aqrar Universitetin tarixində Heydər Əliyev mərhələsi / N. Hüseynov // Xalq qəzeti.- 2025.- 11 fevral.- № 30.- S. 9.
"Heydər Əliyev. Müstəqilliyimiz əbədidir": çoxcildliyin təkrar nəşrinin 4-cü kitabı // Xalq qəzeti.- 2025.- 8 fevral.- № 28.- S. 3.
Heydər Əliyev - dahi şəxsiyyət, görkəmli dövlət xadimi // Hərbi and.- 2025.- 7 fevral.- № 5.- S. 9.
Ulu öndərin hakimiyyətə gəlməsi ilə Azərbaycanda milli özünüdərkə dönüş mərhələsinin başlanğıcı qoyuldu // Hərbi and.- 2025.- 7 fevral.- № 5.- S. 8.
Наша независимость вечна: вышла в свет 3-я книга переиздания многотомника, посвященного деятельности Гейдара Алиева // Бакинский рабочий.- 2025.- 7 февраля.- № 23.- С. 2.
"Heydər Əliyev. Müstəqilliyimiz əbədidir": çoxcildliyin təkrar nəşrinin 3-cü kitabı // Xalq qəzeti.- 2025.- 7 fevral.- № 27.- S. 2.
Kamal, Mustafa. Dünyəvi dövlət quruculuğu və ədalətli cəmiyyət uğrunda: 6 fevral 1996-cı ildə Prezident Heydər Əliyevin Sərəncamı ilə 12 Noyabr - Konstitusiya Günü təsis edilib / M. Kamal // Respublika.- 2025.- 6 fevral.- № 26.- S. 3.
Akimova, Elnarə. Heydər Əliyevin gənclər siyasəti və sevgisi / E. Akimova // Xalq qəzeti.- 2025.- 2 fevral.- № 23.- S. 1,8.
Həsənov, Səbuhi. Türk jurnalistin Heydər Əliyev sevgisi: [Naxçıvan Dövlət Universitetinin Elmi Kitabxanasında türkiyəli alim və jurnalist Aysel Sadak İltaşın ulu öndər Heydər Əliyevə həsr olunmuş "İnsan ürəyi ilə Heydər Baba" kitabının təqdimat mərasimi keçirilib] / S. Həsənov // Xalq qəzeti.- 2025.- 2 fevral.- № 23.- S. 2.
Heydər Əliyevin ekoloji strategiyası: [Naxçıvandakı Heydər Əliyev Muzeyi müstəqil Azərbaycanın qurucusu Heydər Əliyevin sağlığında onun həyat və fəaliyyəti ilə bağlı ölkəmizdə yaradılan ilk muzeydir] // Xalq qəzeti.- 2025.- 1 fevral.- № 22.- S. 8.
Əfəndiyev, Məzahir. Heydər Əliyev: "Azərbaycan gənclər ölkəsi, gənclər isə Azərbaycanın gələcəyidir" / M. Əfəndiyev // Вышка.- 2025.- 31 января.- № 4.- С. 3.
Гусейнзаде, Р. Сердце нации: в турецком Ыгдыре состоялась презентация книги, посвященной Гейдару Алиеву / Р. Гусейнзаде // Бакинский рабочий.- 2025.- 31 января.- № 18.- С. 5.
Akimova, Elnarə. Heydər Əliyevin gənclər siyasəti və sevgisi / E. Akimova // Yeni Azərbaycan.- 2025.- 31 yanvar.- № 17.- S. 3.
Azərbaycanın qazandığı bütün tarixi nailiyyətlərdə ümummilli liderin imzası var: [Milli Məclisin deputatı Mircəlil Qasımlının fikirləri] // Hərbi and.- 2025.- 31 yanvar.- № 4.- S. 9.
Ulu öndərin hakimiyyətə gəlməsi ilə Azərbaycanda milli özünüdərkə dönüş mərhələsinin başlanğıcı qoyuldu: [1982-ci il yanvarın 14-də ümummilli lider Heydər Əliyevin Şuşaya tarixi səfəri haqqında] // Hərbi and.- 2025.- 31 yanvar.- № 4.- S. 8.
Человек, который спас свою страну: беседа с заслуженным журналистом Российской Федерации, первым заместителем генерального директора агентства ТАСС Михаилом Соломоновичем Гусманом: [народный писатель Азербайджана Эльмира Ахундова работает над новой книгой "Гейдар Алиев и творческая интеллигенция", в которой представлены беседы с выдающимися представителями литературы и искусства не только Азербайджана, но и "ближнего" зарубежья] // Бакинский рабочий.- 2025.- 23 января.- № 12.- С. 5-6.
Abdullayev, Mübariz. 14 yanvar - unudulmayan tarix...: 43 il bundan əvvəl Heydər Əliyevin iştirakı ilə qədim Şuşada Molla Pənah Vaqifin əzəmətli məqbərəsinin təntənəli açılışı baş tutub, 39 il sonra isə... / M. Abdullayev // Yeni Azərbaycan.- 2025.- 14 yanvar.- № 6.- S. 3.
Əliyev, İlham. Tarixi yaradan və onu inkişaf etdirən lider: ulu öndər Heydər Əliyevin ideyaları və əsasını qoyduğu siyasət Azərbaycan dövləti var olduqca yaşayacaq / İ. Əliyev // Səs.- 2025.- 11 yanvar.- № 5.- S. 3.
Əsgərova, Zəminə. Birlik və həmrəylikdən keçən tarixi yol / Z. Əsgərova // Xalq qəzeti.- 2025.- 9 yanvar.- № 3.- S. 8.
Milli birliyimiz, azərbaycançılıq məfkurəsi müstəqilliyimizə stimul verir // Vedibasar.- 2025.- 6-31 yanvar.- № 1/2.- S. 2-3.